Posted on

איך מתמודדים עם בכי אצל תינוקות ?

תינוק בוכה

כל הורה לתינוק מכיר את זה… הימים האלו בו הוא לא מפסיק לבכות, לא מפסיק לילל ואתם מרגישים שאתם עומדים להשתגע. מה לא עשיתם? החלפתם לו עוד פעם טיטול, האכלתם אותו או "השלמתם" לו את הארוחה שכבר אכל, החזקתם אותו שעות על הידיים אבל כלום לא עוזר, הוא בוכה עוד ועוד ונראה ששום דבר לא יכול לעצור את הבכי… אתר לְיָדִי משתף:

הדבר החשוב ביותר שצריך הוא לזכור שכל תינוק בוכה ולא תמיד יש לזה סיבה. תינוקות יוצאים לאוויר העולם בבכי מה שנשאר איתם בתקופה הראשונה לחייהם. תינוק בוכה כשהוא רעב, כשקר לו, כשחם לו, כשהבגדים לא נוחים לו, וגם סתם בלי סיבה. אז מה בכל זאת אתם יכולים לעשות? איך אפשר להתמודד עם זה?

כמה זמן זה "בכי בריא" לבכות ?

כמובן שלכל תינוק יש את האופי שלו, יש תינוק "בכיין" יותר ויש תינוק בכיין פחות, אבל אם ניקח את הממוצע זה מגיע בדרך כלל בחודש וחצי הראשונים לעד כשעתיים וחצי ביום ולאחר מכן ועד גיל ארבעה חודשים זמן הבכי יורד משעה בדרך כלל. כמובן שאתם צריכים קודם כל לוודא שאין לו חום ושאין משהו שמפריע לו, שהיציאות שלו תקינות ושהוא אוכל את כמות האוכל אותה הוא צריך לאכול ולא פחות. אבל רגע לפני שאתם רצים לרופא הילדים ומקווים שהישועה תבוא ממנו, הנה הסיבה העיקרית שגורמת לתינוקות לבכות. אם אתם הורים ליותר מילד אחד אתם בטוח מכירים אותם  – הגזים!

גזים, ממה הם נגרמים?

כרבע מהילדים סובלים מהם ואם אתם מאותם הורים שהילדים שלהם "זכו" בהם, אתם יודעים שמשך הבכי יכול להיות גם הרבה יותר משלוש שעות ביממה. הגזים או בשמם הרפואי – קוליק, הם תופעה שאין לה ממש הסבר למרות שהיא נחקרת כבר שנים ארוכות. יש הטוענים שהתופעה נגרמת בגלל אלרגיות שונות שנגרמות מחשיפה לחלבוני חלב האם ומתפקוד לא תקין של מערכת העיכול ויש הטוענים שהגורם הוא בכלל נפשי – חוסר אינטראקציה בין האם לתינוק, חרדה של האם שמשפיעה על התינוק וסיבות נוספות.

בשורה התחתונה, מה עושים???

אם אתם שוכבים במיטה שלכם שבסמיכות לה נמצאת עריסה מתחברת והתינוק בוכה ואתם מנסים תוך כדי שינה לנענע את העריסה, תצטרכו כנראה להשקיע קצת יותר מזה… הנה כמה דרכים להרגעת התינוק אבל חשוב מזה, הנה מה אסור לעשות בכל מקרה – אסור לנער או לטלטל את התינוק בתקווה שהוא יפסיק לבכות! זה עלול לגרום לו לנזק בלתי הפיך!

  • תנוחה – לפעמים זה הרבה יותר פשוט ממה שחושבים והפתרון נמצא בשינוי תנוחה. יש תינוקות שסובלים מגזים בעיקר כשהם שוכבים על הגב כשהבטן מתוחה או כשהם שוכבים על הצד ושינוי תנוחה לכיוון הבטן ירגיע אותם. רק קחו בחשבון שיש מחקרים שטוענים ששכיבה על הבטן עלולה להגדיל את הסיכון למוות בעריסה, ואם אתם מאלו שמקפידים לא להשכיב את התינוק על הבטן, כנראה שתצטרכו למצוא פתרון אחר…
  • להחזיק בידיים – כן, גם אם עכשיו אמצע הלילה ואתם גמורים מעייפות ולא יודעים איך תצליחו לעבור את היום הבא ורק המחשבה על קימה שלכם מהמיטה מדכאת אתכם, יכול להיות שבכל זאת תצטרכו לעשות את זה. יש לא מעט תינוקות שכל מה שצריך בשביל להרגיע אותם הוא להרים אותם ולהחזיק אותם בידיים. אם אתם חוששים להרגיל את התינוק לפינוקים, תדחו את החששות הללו לזמנים אחרים. זו דרך מצוינת להרגעה.
  • נדנוד – נדנוד קל של התינוק מדמה את התנועתיות שברחם מה שיכול להיות מאוד מרגיע עבור התינוק. הנדנוד צריך להיות בחזרתיות קבועה, נדנוד עדין בעגלה או בעריסה. שוב, אסור בשום אופן לטלטל את התינוק או לנדנד אותו בצורה ברוטאלית!
  • מציצה – תנועת המציצה מרגיעה לא מעט תינוקות, בין אם זהו המוצץ שלהם ובין אם זוהי האצבע שלו או שלכם.
  • עיסוי – אפשר לעסות בעדינות את התינוק ובעיקר את בטנו. עיסוי תורם רבות במצבי בכי בגלל גזים.
  • כיפוף הברכיים – אין הורה שלא מכיר את התנוחה הזו. השכבת הילד על גבו וכיפוף הברכיים לכיוון הבטן ולאחר מכן שחרור. על התנועה יש לחזור מספר פעמים.
  • הנקה – הנקה גם היא יכולה להרגיע אך חשוב שזה לא יהיה לאחר האוכל ויהווה תוספת מיותרת מה שיכול להגביר עוד יותר את הכאבים ואת הבכי.
  • אמבטיה – אמבטיה חמימה וקול פכפוך המים יכולים גם הם לעשות את העבודה.
  • עיטוף התינוק – עיטוף התינוק בשמיכה דקה (לא על הראש כמובן) יכול להיות מרגיע במיוחד.

אם כל זה לא עזר או אם הבכי נמשך יותר מידי זמן ובטח אם אתם בטוחים שיש משבהו שמפריע לו ואתם לא יודעים מה, זה בהחלט הזמן לקבוע תור לרופא ילדים או לטיפת חלב. ברובם המכריע של המקרים, הבכי יירגע וילך ויפחת אט אט ואתם תוכלו לחזור ולשמוע את עצמכם ואת הסובבים אתכם.