Posted on

כל מה שרציתם לדעת על תינוקות ועונות השנה, ולא העזתם לשאול

תינוקות ועונות השנה

תינוקות ועונות השנה השונות

בין אם התינוק שלכם נולד בחורף, בקיץ בסתיו או באביב אתם צריכים לדעת איך להיערך לטיפול בעונה הספציפית, צריכים לדעת אילו בגדים צריך להלביש אותו וכמה הוא צריך לשתות, באיזו טמפרטורה הוא צריך לשהות ,מה הוא אמור לאכול ואיפה כדאי להשכיב אותו לישון. בעיקר במזג אויר קיצוני, חשוב להקפיד על טיפול נכון בילד ועל מענה לכל הצרכים שלו בשביל לשמור על בריאותו ובשביל לאפשר לו התפתחות תקינה. הנה קצת מידע על החורף, הקיץ הסתיו והאביב ואיך הם עשויים להשפיע על התינוק שלכם, וכמובן, אילו פעולות צריך לנקוט בכדי לעבור אותם בשלום.

בחורף

עד גיל חודשיים מנגנון ויסות חום הגוף של הילד עדיין אינה בשלה. עוד לפני הלידה חשוב להציב את מיטת התינוק בחדר פנימי על מנת שהוא יושפע כמה שפחות ממזה אויר בחוץ. אם יש לכם עריסה מתחברת או עריסה נפרדת בחדר שלכם ההורים, מומלץ לתלות מד טמפרטורה ולוודא שהיא בין 21 ל-23 מעלות. כשיוצאים עם התינוק מבית החולים לאחר הלידה חשוב לעטוף אותו בשמיכה מתאימה כמו גם לחבוש כובע לראשו על מנת לחשוף אותו כמה שפחות לטמפרטורה בעייתית.

אמבטיות – חשוב לחמם את חדר האמבטיה כרבע שעה לפני תחילת הרחצה, ומומלץ להלביש אותו בחדר מחומם מיד לאחר שהוא יוצא ממנה.

לבוש – גם אם אתם נמצאים בתוך הבית והבית מחומם, חשוב שתלבישו את הילד תמיד בשכבה אחת יותר ממה שאתם לובשים, תזכרו שהיכולת שלו לווסת את הטמפרטורה שלו אינה כמו שלכם.

מחוץ לבית – מומלץ לקחת את התינוק למקומות פתוחים במידה ויש שמש נעימה, מכיוון שהסיכויים שלו להידבק במחלה במקומות סגורים גדולים יחסית.

מחלות חורף – יש שלל מחלות חורף שמקורן הוא בדרך כלל זיהום בדרכי הנשימה העליונות, בדרך כלל מנוחה ותרופה להורדת החום יעשו את העבודה בתוך כמה ימים, אך עם כל חשש מומלץ לגשת לרופא.

בקיץ

תינוק שחם לו הוא תינוק עצבני, תינוק לא רגוע ותינוק שסובל. הורים רבים ובעיקר ה"טירונים" שבהם מגזימים עם לבוש חם בקיץ, והנה כמה טיפים בשבילם:

חיתול – גם החיתולים החד פעמיים עלולים להיות מציקים כשחם. רוצים להקל על התינוק, אווררו אותו והסירו ממנו את הטיטול מידי פעם גם אם זה יגרור עשיית צרכים שתצטרכו לנקות.

טמפרטורה – גם בקיץ מומלץ שהתינוק ישהה בחדר בו יש מד טמפרטורה. הטמפרטורה בקיץ צריכה להיות של 25 מעלות (טמפרטורת החדר) ובשביל שזה יקרה מותר לכם לגייס את המזגן לטובת העניין.

מים והנקה – גם אם הסבתא לוחצת ומפחידה אתכם שהתינוק מתייבש, חשוב שתדעו שהנקה מספיקה גם בשביל למלא את צרכי הנוזלים של התינוק. תוסת מים עלולה לשבש את מאזן המלחים בגוף וגם תתפוס מקום בקיבה מה שימנע ממנו לאכול נכון.

האביב והסתיו

טיפול בתינוקות באביב ובסתיו, האכלה שלהם, הלבשה שלהם ושמירה על טמפרטורה נכונה מצריכה תשומת לב רבה יותר למצב הרלוונטי. עונות המעבר מתאפיינות בשינויי מזג אויר תכופים מה שאומר שאין כלל אחד של מה לעשות ואיך לעשות – הכול תלוי במזג האוויר ובהתאמה אליו.

איך נדע אם לתינוק חם מידי או קר מידי?

תינוקות לצערנו לא מספרים לנו מה מפריע להם, מה מציק להם ומה מטריד את מנוחתם. בכי של תינוק או אי שקט עלול להתריע על בעיה בריאותית כלשהיא, מבקיעת שיניים ועד מחלה, אך רגע לפני שאתם רצים לרופא כדאי שתבדקו עוד משהו "קטן", האם חוסר המנוחה של התינוק נובע מחום או מקור? האם כרגע חם לו מידי או קר לו מידי?

תינוק שסובל מקור – תינוק שקר לו יהיה באי שקט אך זה לא מחייב. הסימנים לכך שהוא סובל מקור הם רעד בגוף ושפתיים שמקבלות גוון כחלחל, ומה עושים? כמובן שמחממים. גם אם הוא כבר עם כמה שכבות יכול מאוד להיות שזה לא מספיק לו, ולכן הוסיפו שכבה נוספת למה שכבר יש עליו.

תינוק שסובל מחום – חשוב לדעת שידי התינוק נוטות להיות קרות יותר מאשר אצל מבוגר בגלל זרימה איטית של דם, ולכן אל תטעו ואל תבדקו אותן כמדד למצב הטמפרטורה של התינוק. את החום כדאי לבדוק בעורף של התינוק ולהרגיש האם הוא חם, ובנוסף כדאי לבדוק האם הוא מזיע בצוואר, בראש ובמצח. עוד סימן שיכול להעיד על כך שחם מידי לתינוק הוא לחיים אדומות.

התנהגות נכונה בעונות השנה השונות חשובה מאין כמוה, קודם כל בשביל נוחותו של התינוק ובשביל לשמור על טמפרטורה נכונה שלו ובנוסף, בכדי לא לסכן אותו. חשוב לזכור שוויסות הטמפרטורה של התינוק בעיקר בחודשים הראשונים לחייו לקויה, ואת המענה צריכים לתת אתם ההורים.

לא יודעים במה להלביש או האם לחמם או לקרר את הבית? אתם תמיד יכולים להתייעץ עם מי שכבר התנסה בגידול תינוק באחת מעונות השנה החמות או הקרות, וכן, גם עצה טובה והגיונית מהסבתא (ואפילו מהחמות) יכולה להועיל.