Posted on

אז מה מאכילים תינוקות בשנה הראשונה לחייהם ?

תינוק מקבל לאכול עם כפית

הזנת התינוק בשנה הראשונה לחייו

כתבה נוספת למזגין מבית לְיָדִי – עריסת תינוק נצמדת מתוצרת כחול לבן.

בשעה טובה הצטרף עולל חדש למשפחה שמביא עימו המון שמחה ולא מעט תעסוקה. לתינוק החדש כמו לשאר הילדים נרצה את הכי טוב, את המיטה הטובה ביותר, את הבגדים הנוחים והמתאימים ביותר, ואת הצעצועים המועילים ביותר להתפתחות שלו. מעבר לאלו צריך גם לתת לו את המזון הטוב ביותר, המזון האיכותי בשבילו זה שיהיה יריית פתיחה עבורו לחיים בריאים ולהרגלים נכונים.

מחקרים רבים מדברים על הקשר בין תזונה נכונה בתחילת חייו של הילד וההשפעה שלה על הבריאות שלו בהמשך חייו, מחקרים שמראים חד משמעית את הקשר בין הרגלי תזונה לבין השמנה כמו גם סוג התזונה ובריאות בהמשך. בשנה הראשונה בפרט, חשיבות התזונה גדולה מאוד ומי ש"טירון" בתחום וזה לו הילד הראשון כמו גם מי שכבר מרגיש מנוסה, כדאי שיידע על ההנחיות לתזונת תינוקות בשנה הראשונה לחייהם.

מהלידה ועד לגיל חצי שנה

העולל זה עתה נולד ורגע לפני הוא עוד ניזון ישירות מהאם, והדבר הטבעי ביותר יהיה הנקה עבורו. להנקה יש כמה יתרונות – היא זמינה תמיד ולא צריך להכין כלום וחלב האם "מוכן" תמיד בטמפרטורה הנכונה. הכנת התינוק למצב בו הוא יוכל לאכול לוקחת כמה שניות כך שאם הוא נמצא בתוך עריסה נצמדת למיטה או בעריסה שאינה מחוברת, כל מה שצריך כשמגיע הזמן הוא "לשלוף" אותו והארוחה מוכנה. להנקה יש גם יתרונות בריאותיים שונים כמו אינזימים שונים שהוא כולל, אינזימים כמו "אומגה "3 שתורם להתפתחות מערכת העצבים והמוח, "ליפאז" לעיכול שומנים ואחרים. בחלב אם יש גם הורמונים טבעיים שונים שעוברים מהאם לתינוק כמו ברזל, מגנזיום ואשלגן וה"אוקסיטוצין" הידוע בשם "הורמון האהבה" שמגביר את רגשות האם לתינוק. הנקה גם מסייעת לאם להתאושש מהלידה – מסייעת בכיווץ הרחם ומפחיתה דימומים, ויש עוד לא מעט יתרונות שמתגלים כל הזמן במחקרים.

בחלב האם יש את כל מה שהתינוק צריך בשביל להתפתח בצורה תקינה, ואם הוא לא יונק באופן מלא ניתן להשלים את התזונה שלו עם תרכובת מזון. כשהתינוק מתקרב לגיל חצי שנה מומלץ להתחיל כבר לחשוף אותו למזונות מוצקים, בהתאם להוראות בטיפת חלב ובהתאם לרמת ההתעניינות שלו במזונות הללו.

איך מוסיפים מזון משלים?

כשהתינוק מתקרב אם כן לגיל חצי שנה ניתן להוסיף לו מזון משלים (מוצק) במידה כמובן שהוא מראה רצון לכך. חשוב להתחיל את ההזנה במזון מוצק ולהתקדם איתה אט אט מה שאומר להתחיל עם כמויות קטנות מאוד בהאכלה בכפית ולהתקדם משם לארוחה של ממש. חשוב שהמזון המוצק לא יהיה בהתחלה בפני עצמו אלא כתוספת לחלב האם אם היא מניקה או לתחליף חלב אם, אם היא לא מניקה. המזון המוצק צריך להיות בשלב הראשון מחיתי ללא גושים או גבישים, טחון לגמרי על גבול הנוזלי ורק אחר כך ניתן לעבור למזון גס יותר בהתאם ליכולת הלעיסה של התינוק.

איך יודעים שניתן להתחיל ולשלב מזון מוצק?

יש כמה סימנים שמעידים על בגרותו של התינוק ועל היכולת שלו להתחיל ולאכול מזון מוצק. ראשית, הוא צריך להיות כבר חזק מספיק עם יכולת להחזיק את הראש שלו לבד ללא תמיכה. שנית, הוא צריך להיות עם יכולת לשבת בצורה יציבה. שלישית, הוא צריך להיות בשלב מוטורי בו הוא מרים בידיים חפצים קטנים ומצליח לקרב אותם אל הפה שלו. כמובן, הדבר החשוב ביותר הוא שהילד מראה סקרנות ושהוא משתף פעולה מה שאומר שאם הוא מסרב בכל דרך שהיא, כנראה שצריך לחכות עוד קצת ולא "לכפות" עליו את האכילה.

בין חצי שנה – לשנה והלאה…

אם התינוק יונק מומלץ מאוד להמשיך את ההנקה, גם אם התינוק כבר אוכל מזון מוצק. תפריט התינוק צריך להיות שילוב של פירות וירקות העשירים בויטמין C יחד עם מאכלים שיש בהם ברזל כמו קטניות, דגים, בשר, הודו וכדומה. אם אתם רוצים לשלב מאכלי חלב אפשרי, אך מומלץ להקפיד בהתחלה על כמויות קטנות ולזהות האם הוא מעכל בצורה תקינה (חשוב לציין שמומלץ לא לתת חלב 1% לפני גיל שנתיים וחלב מפוסטר 3% רק לאחר גיל שנה) וכמה פעמים הוא צריך לאכול? מומלץ שהתינוק יאכל פעמיים – שלוש במהלך היום בנוסף לתחליף החלב או ההנקה.

עוד כמה דברים חשובים

  • דבש – מחוץ לתחום לפחות עד גיל שנה.
  • ביצים – ניתן לתת מגיל 6 חודשים.
  • מומלץ לתת לתינוק לאט לאט לאכול באופן עצמאי עם כפות ידיו ועם צלחת, כף וכוס (נכון, זה יסדר לכם לא מעט עבודה לאחר הארוחה אך זה חשוב להתפתחות התינוק)
  • כדאי להמעיט עד כמה שניתן במזון תעשייתי – לא בריא כידוע ובטח לא תורם להתפתחות תקינה.
  • מומלץ מאוד לתת את הארוחות הללו יחד עם שאר בני המשפחה, מה שיעודד אותו לאכול ומה שייצור אצלו הרבה עניין.

חשוב להתייעץ עם אחות טיפת חלב כמו גם עם רופא המשפחה בעיקר אם הילד מגיב בצורה לא טובה לאחד או יותר מהמאכלים שמוגשים לו.