Posted on

השפעת מטען סלולארי וטלפונים לילד מיטת התינוק

תינוק עם טלפון

השפעת מטען סלולארי וטלפונים לילד מיטת התינוק

בשעה טובה העולל הגיע הביתה וההתרגשות רבה. שאר הילדים בבית לא מוצאים את נפשם מרוב התרגשות, חברים וקרובי משפחה לא מפסיקים להתקשר אליכם ולאחל לכם מזל טוב ואתם גמורים מעייפות ורק חושבים על הרגע בו תיכנסו למיטה ותשקעו בשינה מתוקה. מספר תובנות מבית לידי.

הלילה מתקרב ואתם מתחילים לארגן את מיטת התינוק וההעדפה שלכם היא עריסה מתחברת כזו שנותנת לתינוק את ההרגשה שהוא לא לבד ולכם את הנוחות של לא לקום מהמיטה כל רגע, וכן, אפילו הרגע שלכם להתארגן לשינה הגיע סוף סוף.

רגע לפני שאתם הולכים לישון אתם מביטים שוב בעולל המדהים שישן לו שינה מתוקה בתוך העריסה שלו והצצה חטופה לשידה שלידו מזכירה לכם שיש שם מטען סלולארי ואת הנייד שלכם עצמו. אתם רגילים להניח שם את הנייד והמטען, זה הרי הכי נוח עבורכם ומעלה את הסיכויים שתצליחו להתעורר עם השעון המעורר של הנייד, אבל מה עושים? האם אתם מסכנים את התינוק שלכם? האם יש בכלל השפעה על התינוק או שהכול סיפורים?

בגדול, תלוי מה מהמרחק מהמטען או מהמכשיר…

אם אתם רוצים תשובה בכן ולא, התשובה תהיה לא. אין שום סיבה שהילד יהיה קרוב למטען לילה שלם ואפילו לא למכשיר הנייד. למעשה, הטענה של מכשיר סלולארי במהלך הלילה תחשוף את התינוק שלכם (וגם אתכם) לכמות קרינה גדולה, תלוי במרחק של התינוק מהמטען. עוצמת הקרינה של מטענים שנפלטת לחלל תואמת לזו שנפלטת מקווי מתח. לפי התקן הקרינה המותרת היא פחות מ-2 מיליגאוס וכשנמצאים בצמוד למטען הקרינה היא של 1000 מיליגאוס, כשנמצאים כ-30 ס"מ ממנו הקרינה היא של 3-4 מיליגאוס ומעל לחצי מטר, כמות הקרינה היא הרגילה והמותרת.

האם השימוש בסלולארי בסביבתו של התינוק בטוח בכלל?

אם נלך עם זה עוד צעד אחד אנחנו יכולים לשאול את עצמינו עוד שאלה – האם השימוש בסלולארי ליד התינוק בטוח בכלל? האם המוח הקטן שלו לא רגיש הרבה יותר מהמוח שלנו המבוגרים ואנחנו עלולים לגרום לו נזק? האם אנחנו צריכים להפסיק פשוט להשתמש בנייד לידו?

גם אם התשובה היתה כן, סביר להניח שלא היינו עומדים בזה. הרי המכשיר הקטן הזה מנהל את החיים שלנו ואנחנו לא יכולים בלעדיו רגע אחד. יש כאלו שהיו מוותרים על התינוק לטובת הסלולארי… (טוב נו, לא ברצינות)

אבל אם נענה על זה רגע ברצינות, כדאי שנבין למה אפשר להוריד את הלחץ ואין סיבה לדאגה. נתחיל מהסוף, אין מחקרים מדעיים שמוכיחים שנגרם לנו איזה שהוא נזק משימוש בסלולארי. לנו זה גם לתינוק שלנו מכיוון שהמוח וסביבתו הם אותו הדבר אצל ילדים ומבוגרים. בארה"ב הוגשו לא מעט תביעות של אנשים שחלו בסרטן המוח שטענו שהוא נגרם להם בגלל שימוש בסלולארי, ובית המשפט דחה את כל הטענות הללו בכך שאין מחקרים שמוכיחים את זה.

הקרינה הנפלטת ממכשירים סלולאריים היא קרינת מיקרוגל, קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה, קרינה שאחראית על כל שידורי הרדיו והטלוויזיה. קרינת מיקרוגל אינה דומה לדוגמא לקרינת רנטגן מכיוון שהאחרונה פולטת קרינה מייננת ולכן היא מסוכנת.

מה שגורם לאנשים לפחד ומה שמשפיע עליהם פסיכולוגית היא המילה "קרינה" שישר מעלה אצלנו אסוציאציות שונות. חשוב לדעת שקרינת מיקרוגל נבלעת במים ומים כידוע מהווים מרכיב משמעותי ברקמה הביולוגית, גם אצל תינוקות.

ההספק שנפלט מטלפון סלולארי לא רחוק מההספק שנפלט מטלפון אלחוטי. ברור אם כן שאפקט החימום של המוח הוא משני ואינו יכול לגרום לנזק, בעיקר כשהתינוק הוא לא זה שמדבר בנייד והמכשיר לא ממש צמוד אליו לאוזן.

תתחברו לתינוק, תעזבו קצת את הנייד…

אם יש לכם עריסה מתחברת וגם אם לא, אתם יכולים להיות קרוב קרוב לדבר המדהים הזה ולוותר קצת על הנייד. זה זמן איכות שלא יחזור ואת הודעת הווטסאפ אתם יכולים לקרוא גם אחר כך. שימוש ייתר בסלולארי גם עלול לגרום לכם לחוסר תשומת לב בדברים קטנים או גדולים, ובשביל שזה לא יקרה תניחו אותו בצד ותהיו עם התינוק, תבלו איתו ותהנו איתו, הילד השני יחכה קצת…. 😊

אז מה בשורה התחתונה?

בשורה התחתונה, אין סיכון בשימוש במכשיר סלולארי ליד התינוק, לפחות אין מחקרים שמצביעים על סכנה כלשהיא. בכל מקרה אין סיבה שתניחו את הסלולארי ליד העריסה וגם אם התרגלתם להניח אותו על השידה שליד, בטוח תהיו יצירתיים ותמצאו לו מקום אחר. לגבי הטענה ליד התינוק –  לא ולא. הקרינה חזקה ואין שום סיבה שהתינוק יהיה בסביבה (תעשו טובה גם לעצמכם ואל תטעינו לילדכם)