Posted on

אספנו כמה טיפים על התפתחות תינוקות

תינוק בכף יד

התפתחות תקינה אצל תינוקות

לגדל תינוק זה פרויקט מורכב, את זה יספר כל אבא צעיר וכל אמא צעירה, אף בצד העבודה הקשה יש את הרגעים המרגשים בחודשים הראשונים של התינוק, הרגעים בהם הוא עובר משלב התפתחותי אחד לאחר ומצליח לבצע עוד משהו שהוא לא היה מסוגל לעשות אותו קודם לכן. לכל תינוק יש את קצב ההתפתחות שלו וגם אם החברים מספרים לכם ש"הקטן שלנו כבר זוחל" ושלכם שנולד כמעט באותו תאריך עדיין לא, אל תיכנסו ללחץ. נכון, מעקב התפתחותי הוא דבר חשוב אבל חשוב גם לתת לתינוק את הזמן שלו. אז מהי התפתחות תקינה? מה אמור לקרות בכל חודש וחודש בחודשים הראשונים לחייו של התינוק? קודם כל חשוב לדעת שסדר הדברים הוא תואם אצל כולם, והנה שלבי ההתפתחות בהתאם לחודשים:

  • החודש הראשון – בין אם התינוק ישן בתוך עריסה נצמדת למיטה שלכם ובין אם לא, את רוב זמנו הוא יבלה בשינה. למעשה, כשני שלישים מהזמן הוא ישן (וחבל שהשליש השלישי הוא בדרך כלל כשאתם אלו שרוצים לישון) בחודש הראשון רפלקס היניקה אצלו יהיה בולט מה שאומר שכל מגע בפיו יגרור את התנועה הזו. בנוסף, בחודש הראשון התינוק במנח מעורסל לא מעט ובמגע הוא לפעמים נותן איזה חיוך רפלקסיבי. ומה קורה לקראת סוף החודש הראשון לקראת סוף החודש הראשון הוא כבר מראה סימנים של ייצור חי של ממש (כן, הוא כזה) וזה בדיוק הזמן בו הוא מתחיל להחזיק את הראש שלו כמו גם להזיז אותו למקור גירוי כלשהוא שיכול להיות עצם נע או אור. חשוב לזכור! הוא אומנם מתחיל להזיז קצת את הראש אך שרירי הצוואר שלו עדיין לא חזקים מספיק, מה שאומר שהוא ישמוט את הראש אחורה אם לא תהיה לו תמיכה.
  • החודש השני – בחודש השני הוא כבר יזיז את ראשו יותר ויחזיק אותו טוב יותר, הוא יהיה ערני יותר ולשעות ארוכות יותר במהלך היום. הוא יתחיל להשמיע קולות וגם ייצור קשר עין עם סביבתו, ויתחיל להזיז את ידיו ורגליו בתדירות גבוהה יותר.
  • החודש השלישי – בחודש השלישי הוא יהיה ער כבר כחצי משעות היום, הוא יוכל להחזיק חפץ לכמה שניות ויתחיל להכניס חפצים לפיו (זה בדיוק השלב בו אתם אמורים להתעורר ולשים לב אליו יותר) הוא יתחיל לצחוק וירים עצמאית מעט את ראשו בשכיבה על הבטן.
  • החודש הרביעי – בחודש הרביעי הוא כבר ממש ישלוט בתזוזת הראש שלו ויבחר האם להניח אותו או להחזיק אותו. הוא יצליח לכופף את הרגליים שלו לכיוון הבטן והוא יוכל להזיז את עצמו לצדדים בעודו שוכב על הבטן. זה החודש בו מתחילה ההתפתחות התחושתית שלו והוא יתחיל למשש חפצים שונים.
  • החודש החמישי – בחודש החמישי הוא כבר יתהפך מצד לצד, יוכל לשחק ברגליים שלו בעודו שוכב על הגב ויוכל להעביר חפץ מיד ליד. הוא יהיה מודע יותר לתנועות שלו ויבצע אותן תוך חשיבה ולא מתוך רפלקס.
  • החודש השישי – בחודש השישי הוא כבר הרבה יותר מודע למה שקורה סביבו ואם תקראו לו סביר להניח שהוא יסובב את ראשו לכיוונכם. הוא מתחיל לבדוק ולהכיר את חלקי גופו והוא תופס את רגליו בכפות ידיו להרבה יותר זמן.

מה לא לעשות?

יש לא מעט הורים שטועים לחשוב שהם יכולים לזרז את התפתחות הילד, אך ההתפתחות המוטורית היא אינדבדואלית  ורק כשמערכת העצבים מפותחת יחסית היא יכולה לתת לו את הפקודות הדרושות. זה אומר שלא מומלץ להושיב ילד לפני שהוא עושה את זה לבד ולא מומלץ לתת לו משחקים שינסה להחזיק אם הוא עוד לא עושה את זה לבד, חשוב לתת לו את הזמן שלו ולראות שהוא אכן מתפתח בקצב המתאים בטווח זמן יחסי.

נוחות קריטית להתפתחות

מרכיב חשוב בהתפתחותו של התינוק ובפעולות השונות אותן הוא צריך לבצע בהתאם לגילו הוא הנוחות. יש בגדי תינוקות חמודים וכאלו שתמיד חלמתם להלביש לתינוק שלכם לכשייוולד, אבל אם הם לא נוחים לא רק שהם יציקו לו אלא הם גם יפחיתו אצלו את המוטיבציה להתאמץ ולבצע פעולות שונות כחלק מההתפתחות שלו. כך לדוגמא תינוק עם בגדים צמודים מידי עשוי לוותר על ניסיונות התהפכות במיטה רק כי לא נוח לו לעשות את זה. נוחות גם רלוונטית לחיתול של התינוק שצריך להיות איכותי ונעים ולא יגרום לו לשפשופים וכאבים מיותרים.

הגירוי הטוב ביותר – ההורים

הורים משקיעים לא מעט בצעצועים שונים שאמורים לתרום להתפתחותו של התינוק, והם אומנם עושים את העבודה אבל אין תחליף לדבר הטבעי מה שאומר זמן איכות עם התינוק, השמעת צלילים, שירים, משחקי אצבעות וכל דבר אחר שיפעיל אותו ויגרום לו להגיב. סיוע בהתפתחות חושי התינוק לא מחייב הוצאות גדולות, וגם בעידן המודרני בו כולנו תמיד לחוצים ותמיד ממהרים, כדאי להקדיש כמה שיותר זמן ביום עם התינוק, מה שיתרום להתפתחות שלו יותר מכל דבר אחר.