Posted on

איזה באסה… כאבי שיניים אצל תינוקות…

פעוט מצחצח שיניים

כאבי שיניים אצל תינוקות

אין הורה שלא זוכר את החודשים הראשונים לחייו של התינוק שלו, חודשים שמאפיינים בעיקר ב… עייפות רבה של ההורים. בחודשים הראשונים קמים להאכלות באמצע הלילה, להחלפת טיטולים וסתם בשביל להרדים את התינוק שהתעורר כדי להזכיר לכם שהוא קיים. ב-4 החודשים הראשונים מרבית התינוקות יסבלו מגזים, ואתם ההורים תהיו עסוקים בלנסות להרגיע אותם, להחזיק אותם על הידיים עד שיירדמו, לעשות להם תרגילים שונים שיקלו עליהם או לחילופין אם יש לכם עריסה מתחברת למיטה שלכם תנענעו אותה חצי מתוך שינה. אבל זה לא נגמר בזה, כשחולפים להם ארבעת החודשים הראשונים וכאבי הגזים הם כבר נחלת העבר מתחילים לבקוע השיניים מה שקורה בדרך כלל מגיל 4 חודשים ועד שנה וחצי ובעיקר מגיל חצי שנה ועד שנה.

אז נכון, בטוח יש לכם חברים שסיפרו לכם ש"אצלנו כאבי השיניים של התינוק כמעט ולא הטרידו אותנו, אנחנו קמנו כמה פעמים בודדות ובזה נגמר העניין" מה שיגרום לכם לרצות למצוא לעצמכם חברים חדשים כדי שצרת הרבים תהיה בשבילכם חצי נחמה, אבל ברוב המקרים, כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות הם סיוט עבור התינוק ולא פחות מכך, סיוט עבור ההורים. בכי שלא נפסק, תינוק לא רגוע, ואתם, עם עיניים טרוטות ועם כאב לב מנסים להבין את תעבירו את יום העבודה מחר…

אז הנה קצת סימנים לבכי מכאבים שמקורם בבקיעת השיניים וכמובן גם כמה עצות מה לעשות בתקופה הזו, איך להקל על הילד ואיך לצבור עוד כמה שעות שינה.

סימנים ספציפיים

תינוק בוכה ובאי שקט יכול לבלבל אתכם ולגרום לכם לחשוב על סיבות שונות שגורמות לו להיות במצב הזה ואם הסבתא או יועצים אחרים למיניהם בסביבה, אתם עוד עלולים לחשוב שמדובר על איזו בעיה חמורה שמצריכה מכם לקחת את הילד בדחיפות לטיפול. אבל רגע לפני שהרעיונות האלו נכנסים לכם לראש, תנסו לראות האם ישנם סימנים ספציפיים שעלולים להעיד על כאבי שיניים. האם התינוק מתעסק הרבה עם הפה שלו? האם הוא מנסה להכניס ידיים, מוצץ או כל דבר אחר לפה? האם הוא מקמץ את היד לאגרוף ומנסה למצוץ אותה? האם הוא מרייר הרבה יותר מהרגיל? האם הוא מגרד את החניכיים שלו? אתם נותנים לו נשכן והוא מיד מגיב אליו? האם הוא מתעורר הרבה בלילה? אם עניתם על כל השאלות הללו או חלק מהן בחיוב ואם הגיל מתאים, סביר להניח שהשן הבאה בדרך לבקוע.

סימנים כלליים

את הסימנים הכללים אפשר לתאר בשתי מילים – אי שקט. אם התינוק נמצא לידכם בתוך עריסה נצמדת למיטה שלכם, לא תפסיקו להרגיש אותו זז, הוא ינסה בכל הזדמנות להיות על הידיים שלכם, הוא יבכה בלי סוף, הוא "יזיז" לכם את היד בכל פעם שתנסו להתקרב לפה שלו והוא יקטר בלי סוף. כשהכאבים מחריפים הוא עשוי לא רק לבכות אלא גם להשתולל תוך כדי, לבעוט ברגל אחת או בשתי הרגליים, להזיז את האגן שלו כל הזמן או להקשית את הגב, לעשות הבעות שלא נתקלתם בהן בעבר שעלולות להיות גם מבהילות ואפילו לעשות קולות שלא הכרתם קודם לכן. כאבי שיניים אצל תינוק יכולים להתבטא בנוסף גם בחום גבוה, בשלשולים ובהקאות ובכל מה שיכול להצביע שהגוף שלו בסטרס.

אז מה עושים? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם הימים הללו ובעיקר, טיפים שיאפשרו לכם לעשות משהו שיקל על התינוק, כמובן לאחר שזיהיתם שהשיניים הם מקור הכאבים.

  • משככי כאבים – בעידן הניו אייג'י, יש לא מעט הורים שנמנעים מלתת לילד שלהם תרופות מכיוון שהם לא רוצים להכניס לגוף שלו חומרים זרים. זה לא המקום לדבר על השאלה העקרונית – תרופות כן או לא, אבל גם אם אתם מאלו שלא אוהבים תרופות, אם התינוק ממש סובל כדאי לכם אולי לשקול בכל זאת לתת. תזכרו כמה אתם סבלתם מכאבי שיניים בתקופות שונות בחיים שלכם ועל אילו כאבים מדובר, ותדמיינו מה עובר על תינוק ששוקל כמה קילוגרמים בודדים. לא נעים.
  • מאכלים קרים – מאכלים קרים יכולים להפחית משמעותית את כאבי השיניים אצל תינוקות, אם אתם מאכילים את הילד בירקות כמו מלפפון או גמבה, תדאגו שהם יהיו קרים. כך תרוויחו פעמיים, גם קור שמפחית כאבים וגם נשכן שמסייע במצבים כאלו.
  • נשכנים – גם נשכנים עשויים להפחית כאבים. בחרו נשכנים מחומרים טבעיים כאלו שלא מסכנים את התינוק.
  • יניקה – אם התינוק יונק, בכי מכאבי שיניים זה בדיוק הזמן לתת לו לינוק. בחלב אם יש חומרים טבעיים משככי כאבים שבהחלט יסייעו להפחית כאבים.
  • תנו לו להתפנק – התינוק רוצה על הידיים? זה לא הזמן לנסות ולחנך אותו… תרימו אותו בכל הזדמנות ותנו לו להרגיש אתכם.

יש תכשירים ומשככי כאבים שונים טבעיים ולא טבעיים שיכולים לסייע. אתם יכולים גם לקפוץ לבית המרקחת הקרוב ולהתייעץ עם הרוקח, ובכל מקרה חשוב לשים לב שאכן מדובר על כאבי שיניים ולא על בעיה אחרת. לא בטוחים? אל תחכו, תתייעצו עם רופא בהקדם!