Posted on

פעילות במים לתינוקות

תינוק בגיגית שופך מים

אחד הדברים החשובים ביותר עם תינוק הוא חיזוק הקשר עם ההורים ויצירת תחושת בטחון מלאה אצלו. שהייה ארוכה כמה שיותר עם התינוק מספקת כמובן את הצורך הזה אצלו ובעיקר אם מדובר על האמא, אך גם את הזמן הזה עם התינוק כדאי להעביר בפעולות חווייתיות עבור שניכם. אם פעם תינוק ומים היו שני דברים שאף אחד לא חשב לחבר ביניהם, הרי שהיום יש הבנה שפעילות במים לתינוקות יכולה לעשות פלאים להם ולהורים שלהם. פעילות כזו טובה להם פיזית ומנטאלית כמו גם כמובן לחיזוק הקשר. הנה כמה יתרונות שניתן להפיק מפעילות במים בין באופן מקצועי ובין שלא באופן מקצועי.

  • שיפור יכולת התנועה – יכולת התנועה של תינוקות נמדדת בכל שלב בהתפתחות שלהם ופעילות במים עשויה לשפר את יכולת התנועה אצל תינוקות עם התקדמות איטית יחסית. ההתנגדות של המים תוך כדי תנועה מחזקת את השרירים ומשפרת את טווח התנועה.
  • הסתגלות למים – מחקרים רבים מדברים על הקשר בין חיזוק הביטחון העצמי אצל תינוק ובין ההשפעה שתהיה על זה להמשך חייו בהקשר של בטחון עצמי. פעילות במים לתינוקות מחזקת את הביטחון העצמי בעיקר בשל ההסתגלות למים ומקנה לתינוק גם עצמאות שתישאר איתו.
  • קואורדינציה ושיווי משקל – עוד דבר שאפשר להשיג בצורה מקסימלית בעיקר בפעילות במים. שיפור הקואורדינציה ועבודה עליה כמו גם שיפור שיווי המשקל קריטיים להתפתחות תקינה.
  • יסודות ללימוד שחייה – תינוקות שנהנים מפעילות במים מקבלים את יסודות השחייה ולרובם יהיה קל יותר בעתיד ללמוד שחייה בצורה מקצועית יותר.
  • הנאה – אולי היתרון הטוב ביותר… מי לא אוהב לראות את התינוק שלו מחייך ונהנה? מי לא אוהב לראות את התינוק שלו מחויך ומאושר? לא צריך לדבר על התועלת מזה, תינוק שנהנה במים הוא תינוק חיוני וחיובי יותר גם שעות אחרי הפעילות.

הידרותרפיה לתינוקות

הידרותרפיה היא שיטת טיפול המנצלת את תכונות המים, תכונות כמו חום, תחושת רגיעה, הפחתת המשקל במים אצל המטופל והלחץ ההידרוסטטי, שיטה שמטפלת בבעיות שונות כמו בעיות שריר – שלד, כאבי מפרקים, פריצת דיסק, הפרעות קשב, מחלות שונות ועוד. היא לא רק מיושמת על מבוגרים אלא יש לה גם יתרונות רבים אצל תינוקות, תינוקות עם בעיות התפתחותיות וכאלו שלא.  הנה כמה בעיות שהידרותרפיה יכולה לשפר אצל תינוקות:

  • טונוס שרירי מוגבר – כל מה שאנו עושים, עומדים, הולכים וכל פעולה אחרת אנו עושים באמצעות טונוס שרירי שהוא הכיווץ התמידי של הגוף. כשטונוס השרירים הוא מוגבר יש נוקשות של השרירים ומתיחה של השריר תתקל בתחושת התנגדות. תינוק עם טונוס שרירי מוגבר הוא תינוק לא רגוע, תינוק רגיש למגע ורגיש לתזוזה וההתפתחות שלו עלולה להיפגע. כך לדוגמא אם הוא ישן בעריסה הוא לא יסכים להסתובב על הבטן בגלל חוסר נוחות. כאן נכנסת ההידרותרפיה, תכונות המים מפחיתות את הטונוס השרירי ומרגיעות את התינוק, והוא מצליח אט אט לבצע פעולות אותן הוא לא הצליח לבצע מחוץ למים. הפעילות במים היא פעילות של משחק של התינוק עם ההורה שלו ולכל תינוק יש את המשחקים שהוא אוהב ומתחבר אליהם יותר. המשחק ישולב עם פעילויות ותרגילים שדורשים הפרדה בין החלק העליון של הגוף לחלק התחתון, בשביל לשפר את גמישות האגן והמפרקים.
  • עיכוב התפתחותי – כל תינוק אומנם מתפתח אחרת אבל יש זמנים מקובלים להתפתחות תינוקות וחריגה משמעותית מהם אמורה להדליק נורה אדומה אצל ההורים ולגרום להם לבדוק את העניין. תינוק שלא זוחל גם בגיל שנה לדוגמא צריך להיבדק ואחת הדרכים לסייע לו היא באמצעות הידרותרפיה. בהידרותרפיה כלל השרירים בגוף התינוק מתחזקים והוא והתקשורת באמצעות משחק מסייעת להתפתחות המוטורית שלו. במהלך הפעילות נבחנת כל התקדמות אצל התינוק וגם אם הוא מתעכב מעט, אם יש התקדמות המטרה מושגת.

חיזוקים חיוביים שמשפרים בטחון

גם אנחנו המבוגרים צריכים לעיתים חיזוקים חיוביים מהסביבה שלנו בכדי להבין שאנחנו עושים משהו שצורה נכונה מה שמעלה לנו את הביטחון העצמי. כך גם תינוקות, הם צריכים את תחושת ההצלחה בתנועה ובפעילות שלהם וחלק מרכזי בעבודת ההידרותרפיסטים הוא מתן חיזוקים חיוביים לתינוק, חיוכים, שירים וכמובן הצבת מטרות ועמידה בהן. כל מטרת הטיפול וכל השיטה סובבים סביב הנאה ושיתוף פעולה.

לנצל את ההנאה שבמים

פעילות במים לתינוקות ולא פחות חשוב מכך גם להורים היא אם כן רעיון מצוין למי שחושב לשנות קצת את השגרה ולהפיק תועלת רבה מהיתרונות הרבים שיש במים. כל הורה רוצה את הטוב ביותר בשביל הילד שלו ומבין שפעילות עם הילד עושה טוב גם לתינוק וגם להורה וכשרוצים לעשות משהו אחר, כשרוצים ליהנות מפעילות שאוהבים בשילוב עם התינוק שאוהבים המים הם המקום הטבעי ביותר להגיע אליו. הורים רבים שמקפידים על פעילות במים מדווחים על חיזוק הקשר עם התינוקות שלהם, על שיפור התפתחותי משמעותי, על חיוניות של התינוק, על שינה טובה יותר ובכלל, על תינוק מחויך ומלא חיים.