Posted on

תינוקות ובעלי חיים

תינוק ישן על ברבור

תינוקות ובעלי חיים

יש לא מעט זוגות צעירים שניצבים בפני דילמה: הלידה אוטוטו מגיעה וההתרגשות בשיאה אך בבית יש גם חיית מחמד, יש כלב או חתול שחי עם המשפחה כבר לא מעט זמן והשאלה היא האם להשאיר אותם גם לאחר הלידה? האם יש איזה שהוא סיכון בהמצאות תינוקות ובעלי חיים תחת אותה קורת גג? אז אספנו לכם כמה תובנות ב-לידי עריסה נצמדת.

הסבתא כמובן תורמת את חלקה עם שמועות שהגיעו לאוזניה בדבר הקשר בין בעלי חיים ואלרגיות אצל תינוקות, וכמובן מתבלת עם ספור זוועה על השכנה שלה מלמטה שתוך ימים מרגע הלידה התינוק שלה התמלא בשלפוחיות אדומות כמובן רק בגלל הכלב ששיחק לידו.

אז האם יש קשר בין בעלי חיים למחלות ואלרגיות אצל ילדים? עד כמה בטוח להשאיר את בעל החיים בבית? ומהצד השני, האם יש יתרונות בגידול בעל חיים לצד הילדים בבית?

השפעות בריאותיות

נתחיל מהאפשרות שהתינוק יסבול מאלרגיה בגלל החתול או הכלב ונרגיע את הסבתא. אז לא, התשובה היא ממש לא. אין קשר בין אלרגיות של ילדים ובין בעלי חיים ומדובר על מיתוס בלבד, אך חשוב רק לציין שבבית עם תינוק שיש לו נטייה ידועה לאלרגיות לא כדאי לאמץ בעל חיים. למעשה, המחקרים מראים בדיוק להיפך, הם מדברים על כך שמגע של ילדים ותינוקות עם בעלי חיים דווקא מוריד את הסיכון להתפתחות אלרגיות!

מה כן חשוב? אם יש לכם בבית בעל חיים והצטרף עולל חדש למשפחה או אם העולל כבר בבית והחלטתם להוסיף לו חברה על ארבע, קחו את בעל החיים לבדיקה אצל וטרינר. אומנם, רוב המחלות של בעלי חיים לא עוברות לבני אדם אך מה לעשות, יש כמה שכן ולכן חשוב שבעל החיים ייבדק וכמובן יקבל את כל החיסונים שלו בזמן.

בנוסף, חשוב לשמור על היגיינה של בעל החיים בבית ולתת לו תכשירים נגד תולעים אחת לכמה חודשים, ואם הוא סובל ממחלת עור כלשהיא, כדאי להרחיק אותו מהתינוק לזמן מה.

פיתוח המטוריקה

אם יש לכם בבית בעל חיים כלשהוא, חתול, כלב, אוגר או נמר (טוב על האחרון אפשר לוותר) כדאי שתוציאו את הילד מן הלול ותתחילו לתת לו "לרדוף" אחריהם. קודם כל מדובר על מראה משעשע במיוחד שיוסיף לכם עוד כמה סרטונים מצחיקים להעלות לדף הפייסבוק שלכם או לשמור ולהראות בחתונה של הילד, וברצינות, חיות מחמד מסייעים בפיתוח המוטוריקה של הילד. לא משנה איזה צעצוע תתנו לו, אין אחד שישתווה להנאה הצרופה מניסיון לתפוס זנב או לזחול במהירות בניסיון להגיע אל בעל החיים.

ילדים, בעלי חיים ובריאות נפשית

מסתבר שבעלי חיים בבית גם תורמים לא מעט לבריאות הנפשית של התינוק. קודם כל, הימצאות חיית מחמד בסביבה הופכת אותו לפעיל יותר ושמח יותר מה שכמובן משפיע על בריאותו הנפשית, אך מעבר לכך מחקרים מראים על יתרונות נפשיים נוספים כמו פחות סטרס ופחד, רוגע, ואפילו לחץ דם נמוך יותר במהלך הגדילה.

עוד כמה יתרונות שכדאי לדעת עליהם

יש אין סוף מחקרים על הקשר בין בעלי חיים ותינוקות ורובם המכריע מדברים בעיקר על יתרונות. אחד מהם הוא הסיכוי לפתח אסטמה – מחקר שנעשה בשנת 1999 הוכיח שילדים שנחשפים לבעלי חיים באופן קבוע בשנת חייהם הראשונה, נטו פחות לפתח אסטמה אל מול ילדים שלא היו בקרבת בעלי חיים. רוצים עוד אחד? מחקר שנעשה בשנת 1990 מדבר על כך שילדים שגדלים עם חיית מחמד בבית מפתחים בעתיד יכולת טיפוח טובה יותר כלפי ילדיהם.

ילדים שגדלים עם חיות מחמד יהיו על פי אותם מחקרי לילדים פעילים יותר ויגיעו להישגים ספורטיביים מרשימים יותר מאשר ילדים שלא גדלים בחברת בעלי חיים, הם יהיו בעלי כישורים חברתיים ויהיו פעילים יותר בתנועות נוער ובקבוצות אחרות.

ילדים שגדלים בחברת בעלי חיים גם מתפתחים מחשבתית טוב יותר. הם בעלי סיכויים גבוהים יותר להצליח בלימודים וכבר בגיל צעיר מאוד הם מבחינים בין צורות וצבעים.

גם את בעל החיים צריך להכין לפגישה…

אם יש לכם בעל חיים בבית ואוטוטו העולל יוצא לאוויר העולם, יש כמה הכנות שכדאי לכם לעשות. קודם כל כדאי שבעל החיים יהיה מאולף ויציית לפקודות, וכמובן כפי שציינו שיהיה מחוסן ובריא לפני שהוא יהיה במגע עם התינוק. בנוסף, חשוב לתת את הדעת האם זהו בעל חיים שמראה סימני תוקפנות ביום יום (עוד לפני הצטרפות התינוק למשפחה) אם כן כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע ואולי בכל זאת להיפרד ממנו (ברובם המכריע של המקרים – לא)

חשוב לזכור שבעל החיים מקנא וגם הוא צריך לקבל את היחס שלו מה שאומר שכשמגיעים עם התינוק הביתה כדאי להראות לו ששמחים גם לראות אותו ולהקדיש לו כל יום לפחות כמה דקות.

בעלי חיים ותינוקות יכולים להיות זיווג מוצלח במיוחד. בעל החיים יתרגל להימצאותו של התינוק והתינוק ייהנה מיתרונות רבים שמציע השותף שלו בבית.